خبرنامه پیامکی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام:
موبایل:
گروه:
لطفا کدفعال سازی را وارد کنید:

نشست سرنوشت‌ساز چین و هند برای بازار سنگ‌آهن

۱۳۹۳/۰۶/۱۹
smile

انتظار می رود مذاکرات تجاری که در دیدار هفته آینده رییس جمهور چین از هند مطرح می شود، بازار سنگ آهن را تحت تأثیر قرار دهد. صنعت هند امیدوار است دستاوردهای این نشست به کاهش کسری تجاری ۳۰ میلیارد دلاری کمک کند. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، گفته می شود کارت برنده هند در این مذاکرات صادرات سنگ آهن است که می تواند مجددا در راستای روابط اقتصادی گسترده میان دو کشور احیا شود.

بر اساس این گزارش، دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند ممکن است به مقامات چینی پیشنهاد محرک مالی دهها میلیارد دلاری برای اقتصاد این کشور مطرح کند که در قالب سنگ آهن ارزان‌تر خواهد بود.

سنگ آهن کالای استراتژیکی برای چین محسوب می‌شود از این رو احتمال دارد این کشور چنین پیشنهادی را از دست ندهد و در عوض بازار خود را به روی صادرات دارویی، خدمات آی تی و حتی قطعات خودروی هند باز کند.

قیمت سنگ آهن امسال ۳۳ درصد نزول کرده که به دلیل افزایش چشمگیر عرضه از سوی برزیل و استرالیا عنوان می‌شود. اگر علاوه بر ۱۷۰ میلیون تن سنگ آهنی که امسال از سوی این دو کشور عرضه می شود ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن هند نیز اضافه شود در این صورت قیمت این کالا و همچنین تولیدکنندگان کوچک از حداقل سود برخوردار خواهند شد.